O projekcie

Pobierz KATALOG INFORMACYJNY

„Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym 5-8 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, a także z rodzicami. Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od dziewięciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w szkołach w Słowenii.

Po sukcesie „Naszej Małej Biblioteki” w słoweńskich szkołach wydawnictwo KUD Sodobnost International postanowiło rozwinąć swój projekt, zapraszając do współpracy wydawców z innych krajów.
W latach 2015-2016 odbyła się pierwsza międzynarodowa edycja projektu, w której wzięły udział wydawnictwa z Polski i Litwy, specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży.
Do udziału w drugiej edycji projektu zostały zaproszone oficyny: Paike ja Pilv z Estonii, Liels un mazs z Łotwy oraz ponownie Agencja Edytorska EZOP z Polski.
W latach 2018-2019 projekt „Nasza Mała Biblioteka” będzie realizowany w ramach unijnego programu Kreatywna Europa Kultura. Liderem i koordynatorem projektu pozostaje KUD Sodobnost International ze Słowenii.

Najważniejszym celem projektu „Nasza Mała Biblioteka” jest zainteresowanie dzieci czytaniem książek. Chcemy je przekonać, że warto czytać, bo książka to wspaniała przygoda. Chcemy, by do rąk dziecka trafiły książki wartościowe pod względem literackim, ilustracyjnym i edytorskim. Wybór dobrej książki dla młodego odbiorcy nie jest dziś łatwy. Wśród mnóstwa dostępnych w księgarniach tytułów trudno znaleźć te najlepsze. Projekt „Nasza Mała Biblioteka” ma w tym pomóc. W jaki sposób? Zaprezentujemy Państwu sześć naszym zdaniem wyjątkowych, godnych polecenia książek. Przy wyborze kierowaliśmy się ich walorami literackimi, poznawczymi i plastycznymi. Wybraliśmy książki uznanych autorów i ilustratorów, uhonorowane nagrodami literackimi, graficznymi i edytorskimi. Razem z książkami każdy uczestnik otrzyma „Łamigłówki Literackie”, które w sposób ciekawy i niebanalny (rebusy, krzyżówki, ćwiczenia językowe i manualne) przybliżą dzieciom fabułę książek oraz pomogą zaprzyjaźnić się z ich bohaterami. Ponadto przystępnie i atrakcyjnie przedstawią kulturę krajów biorących udział w projekcie.
Podsumowując – główne cele projektu „Nasza Mała Biblioteka” to:
 propagowanie czytania książek wśród dzieci,
 kształtowanie gustów literackich i plastycznych najmłodszych czytelników,
rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci,
 prezentacja kultury Polski, Estonii, Łotwy i Słowenii,
 integracja twórców książek czterech europejskich partnerów,
 bezpośredni kontakt młodych czytelników z twórcami książek,
 nawiązanie nowych kontaktów oraz wzmocnienie komunikacji między osobami i instytucjami przystępującymi do projektu.Oprócz ciekawych książek i materiałów edukacyjnych uczestnicy projektu „Nasza Mała Biblioteka” będą mieli
okazję wziąć udział w organizowanych przez Wydawnictwo Ezop spotkaniach autorskich, warsztatach,
konkursach i zabawach
.

Korzyści dla placówki wynikające z przystąpienia do projektu:
 wzrost prestiżu,
 podniesienie konkurencyjności poprzez udział w innowacyjnym międzynarodowym przedsięwzięciu,
 promocja placówki na stronie polskiego wydawcy,
 możliwość nawiązania nowych kontaktów z innymi szkołami (polskimi i zagranicznymi),
 możliwość wymiany doświadczeń i praktyk między uczestnikami projektu,
 wzbogacenie realizowanego programu zajęć,
 aktywizacja uczniów i ich rodziców poprzez wspólne działania w ramach projektu.

Korzyści dla dzieci wynikające z przystąpienia do projektu:
 poznanie sześciu ciekawych książek, które zapoczątkują lub uzupełnią biblioteczkę dziecka,
 rozwój umiejętności interpersonalnych i działania w grupie,
 poznanie kultur krajów biorących udział w projekcie,
 możliwość nawiązania nowych znajomości z rówieśnikami w Polsce, Estonii, Łotwie i Słowenii,
 zwiększenie aktywności edukacyjnej uczniów poprzez szereg działań i wyzwań związanych z projektem.