Książki
Hilli Rand, Catherine Zarip
"Biały jak śnieg i Czarny jak węgiel"

Wydawnictwo Paike ja Pilv z Estonii.

Mārtiņš Zutis
"Odkrycie, którego nie było" - roboczy tytuł polskiego wydania

Wydawnictwo Liels un mazs z Łotwy.

Majda Koren, Agata Dudek
"Ugotuj mi bajkę!"

Wydawnictwo KUD Sodobnost International ze Słowenii.
 
Peter Svetina, Damijan Stepančič
"Magiczny pierścień"

Wydawnictwo KUD Sodobnost International ze Słowenii.

Przemysław Wechterowicz, Marta Ludwiszewska
"Jajko czy kura?"

Wydawnictwo EZOP z Polski.

Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak
"Proszę mnie przytulić"

Wydawnictwo EZOP z Polski.

 

 


 
PIERWSZA EDYCJA (2015-2016) NASZEJ MAŁEJ BIBLIOTEKI
Peter Svetina, Damijan Stepančič
„Cyrk Antoniego”


Historia „Cyrku Antoniego” zdarzyła się w Lublanie w 1921 roku, kiedy to w mieście po raz pierwszy zorganizowano Wielkie Targi. Antoni Boni, były marynarz, a obecnie właściciel cyrku, wynajmuje pawilon F, by występować tam ze swoją trupą. Niestety w związku z serią niefortunnych zdarzeń, pchły, których występ miał być gwoździem programu, odchodzą, a Antoni i jego przyjaciel Lew Leopold muszą znaleźć inne atrakcje, by przyciągnąć widzów. Lew Leopold wybiera się więc do biblioteki, by tam szukać natchnienia. I oto, co widzi:
„Na środku sali siedzą na podłodze trzy szczurzyce i czytają książki. Właściwie po prostu je pożerają. Jedna kartka i jeszcze jedna kartka, i jeszcze jedna, i jeszcze jedna... i książka jest pożarta”.
Lew Leopold, zaskoczony, przygląda się tej scenie i nagle przychodzi mu do głowy pewien pomysł. Jaki? Nie możemy Wam tego zdradzić. Odpowiedź ukryta jest w książce. Powiemy tylko tyle, że epizod z przebiegłymi szczurami ma odniesienie do rzeczywistych wydarzeń. Kilka lat temu, gdy Peter Svetina był dyrektorem Biblioteki Pioniera w Lublanie, szczury naprawdę wtargnęły do biblioteki i trzeba było ją zamknąć na parę tygodni!
Peter Svetina opowiedział pełną humoru historię obfitującą w wiele zadziwiających zwrotów akcji, a Damian Stepančič wyczarował piękny obraz przedwojennej Lublany.

Nagrody:
Najpiękniejsza książka w Słowenii w 2008 r.
Odznaka jakości – „Złota Gruszka”, 2009 r.
 


Jana Bauer, Caroline Thaw
„Strasznowiłka w Groźnym Gąszczu”


Poznajcie strasznowiłkę, złośliwą, trochę dziwną i bardzo bezczelną, ale w rzeczywistości wcale nie taką straszną wróżkę. Po zbiciu ulubionej porcelanowej filiżanki prababci strasznowiłka opuszcza rodzinny dom i postanawia poszukać sobie innego miejsca. Niesiona przez południowy wiatr dociera w niezwykłym wehikule przypominającym czajnik do Groźnego Gąszczu. Gąszcz ten tylko czasami budzi grozę, mieszka w nim za to wiele wspaniałych stworzeń o silnych charakterach. Żyją tam: opiekuńcza mądra sowa, troskliwy niedźwiedź, zrzędliwy jeż, nerwowa wiewiórka, senna popielica, poetycka salamandra i wiele innych. Zwierzęta natychmiast zdają sobie sprawę, że strasznowiłka różni się bardzo od innych znanych im wróżek, bo: „Rozrabia, narusza ciszę, uprawia włóczęgostwo, demoralizuje młodzież i przeklina”. Ale nie przypuszczają, jak bardzo jej pojawienie się odmieni ich życie. Czy strasznowiłka znajdzie wśród nich nowy dom?
Inspirująca magiczna opowieść Jany Bauer, z intrygującymi, zabawnymi ilustracjami Caroline Thaw.

Nagrody:
Nominowana do nagrody Desetnica, 2012 r.
Nominowana do nagrody Večernica, 2012 r.
Odznaka jakości „Złota Gruszka”, 2012 r.
Wpisana na listę najlepszych książek dla dzieci w Chorwacji w 2014 r.
 

Ingrida Vizbaraitė, Marija Smirnovaitė
„Bogaś z Zielonej Łąki”


Pełna ciepła historia szlachetnego rycerzyka, Bogasia, który wiedzie szczęśliwe życie na kwiecistej łące, opiekując się jej maleńkimi mieszkańcami. Ale, jak wiadomo, prędzej czy później każdy mały rycerz musi wyruszyć w podróż swojego życia. Pewnego dnia Bogaś dosiada swego wiernego konika Rogasia i razem zmierzają na opuszczone bagna. Nie zraża ich tajemnicza przepowiednia Skarabeusza, który mówi, że z wyprawy Bogaś przywiezie coś innego, niż to, co tam znalazł. Co znaczą te dziwne słowa i czy Bogaś jest gotowy na tak poważne wyzwania?
Bajka pokazuje, że każdy z nas może zostać takim dzielnym rycerzem w zwykłym, codziennym życiu, jeżeli tylko potrafi dostrzec potrzeby innych.
Wzruszającą poetycką opowieść Ingridy Vizbaraitė dopełniają baśniowe, pełne tęczowych barw ilustracje Mariji Smirnovaitė.

Nagrody:
nagroda za najlepszą książkę dla dzieci w 2013 r.
nieskazitelna edycja na Litwie w 2013 r.
 

Kęstutis Kasparavičius
„Mała zima”


Ten zbiór krótkich opowiadań z pogranicza realności i bajki autor i ilustrator w jednej osobie zadedykował małemu żuczkowi, który przyglądał się mu podczas pracy.
Znajdziemy tu opowieść o białym Domku, który znudził się tkwieniem w jednym miejscu i postanowił zwiedzić miasto, o łóżku, które każdej nocy dba, by jego gospodyni, mała dziewczynka, śniła dobre sny. Dowiemy się, skąd u pand wzięły się czarne plamy i co robią dla zabawy zapomniane rzeczy na dnie szafy, gdy nikt nie patrzy. Kęstutis Kasparavičius szykuje dla nas coraz to nowe niespodzianki, a jednocześnie bez wytchnienia szuka odpowiedzi na ważne pytania. Przy jego cennej pomocy czytelnicy nauczą się patrzeć na świat trochę inaczej: czujniej, uważniej, a zwłaszcza w bardziej oryginalny sposób.
Te pełne humoru historie łączy motyw zimy i bieli, wyjątkowej barwy, która w szczególny sposób działa na naszą wyobraźnię.

W 2012 r. książka została wpisana na Honorową Listę IBBY.
 

Anna Onichimowska, Krystyna Lipka-Sztarbałło
„Sen, który odszedł”


Poetycka bajka dla najmłodszych rozgrywająca się w scenerii snu.
Jej bohaterowie – mały Tomek i jego pluszowy zając, Filip, wyruszają na poszukiwanie snu, napotykając na swojej drodze wielu intrygujących nieznajomych. Będą przesłuchiwani przez Policjanta – służbistę, zaprzyjaźnią się z wąsatym Kotem, zawrą znajomość z sowami o wielkich oczach.
Wreszcie tajemniczy Pan w Kapeluszu wskaże im właściwy pociąg, który dowiezie ich bezpiecznie do domu. Tam będą czekały na Tomka pyszne babcine ciasteczka, a na Filipa – chrupiąca marchewka. Zaś na nich obu – smaczny sen!
Dopełnieniem tekstu są magiczne, błękitno-szafirowo-granatowe ilustracje Krystyny Lipki-Sztarbałło, doskonale oddające niezwykły klimat tej bajkowej wyprawy w krainę snu.

Nagrody:
Ilustracje Krystyny Lipki-Sztarbałło otrzymały Plakietę na Międzynarodowym Biennale Ilustracji w Bratysławie (2001 r.) oraz zostały wpisane na Honorową Listę IBBY (2002 r.).
Nagroda Literacka Polskiej Sekcji IBBY w konkursie „Książka Roku 2001".
Nagroda Graficzna Polskiej Sekcji IBBY w konkursie „Książka Roku 2001".
 

Anna Onichimowska, Agata Dudek
„Piecyk, czapeczka i budyń”


Bajka o dwóch wyjątkowych sąsiadach – Wielkim Trollu, żyjącym na szczycie lodowej góry, i malutkim Pufku, mieszkającym u jej podnóża. Chociaż mieszkali tuż obok siebie, nic o sobie nie wiedzieli. Pewnego dnia Wielki Troll porwał Pufka wraz z jego domkiem do swojego górskiego zamczyska! Czy chciał go uwięzić, czy przestraszyć? A może chciał go zaprosić na poobiednią herbatkę i pokazać mu swoją kolekcję płatków śniegu? Jest to książka o tym, jak trudno jest się porozumieć z kimś, kto się od nas bardzo różni, i o tym, że zawsze warto próbować...
Ten niezwykły świat wyczarowała swoją charakterystyczną kreską Agata Dudek.

Nagrody:
"Piecyk, czapeczka i budyń” został wpisany na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej, 2010 r.
Nominacja literacka w konkursie Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2010”.