Konkursy, wystawy i zabawy


W ramach projektu we współpracy z wydawnictwem w placówkach będą organizowane konkursy i zabawy:
 
 • Robimy film! – zabawa literacko-aktorsko-filmowa. Grupa/klasa, która zgłosi się do zabawy, otrzyma fragment tekstu z wybranej książki z projektu. Zadaniem dzieci będzie adaptacja tego tekstu, wykonanie scenografii, wyreżyserowanie oraz odegranie sceny, zaś opiekuna - jej nagranie w formacie wideo. Gotowy plik uczestnicy wysyłają do wydawnictwa, które po otrzymaniu wszystkich nagranych fragmentów książki, zmontuje je w jeden film. W ten sposób powstanie wspólna adapatacja filmowa książki z „Naszej Małej Biblioteki”. Film zostanie udostępniony uczestnikom zabawy oraz umieszczony w internecie, na stronach projektu.
 • TERMINY: zgłoszenie chęci udziału w zabawie - do 31.01.2019 r.; przesłanie pliku - do 30.04.2019 r.


 • Wymiana bohaterów literackich – dzieci z jednej grupy/klasy zrobią kukiełkę ulubionego bohatera literackiego, a następnie wraz z zeszytem, opisującym ich wspólne przygody, wyślą lalkę do swoich kolegów z innej szkoły, biblioteki czy przedszkola biorących udział w projekcie. W zamian otrzymają od nich kukiełkę i opis jej przygód. Pod koniec roku szkolnego, po podróży trwającej wiele miesięcy i odwiedzeniu różnych uczestników, kukiełki wraz z zeszytami pełnymi opowieści powrócą do swoich właścicieli.
 • TERMINY: zgłoszenie chęci udziału w zabawie - do 31.01.2019 r.; start - 11.02.2019 r.


 • Filmiki z cyklu „Rysujmy razem!” – specjalnie dla uczestników projektu, ilustratorzy książek nagrają kilkuminutowe filmy, w których pokażą dzieciom, jak narysować postaci, miejsca, przedmioty i inne elelmenty z ich bajkowego świata.


 • Konkurs na najbardziej oryginalny Kącik Czytelniczy – każda placówka biorąca udział w projekcie będzie mogła zorganizować Kącik Czytelniczy i przesłać jego zdjęcia. Najciekawsze pomysły nagrodzimy, a zdjęcia umieścimy na Facebooku „Naszej Małej Biblioteki”.
 • TERMINY: zdjęcia prosimy przesyłać od 01.11.2018 r. do 30.04.2019 r. Raz w miesiącu – ostatniego dnia miesiąca, będziemy przyznawać nagrody za najlepsze i najciekawsze prace.

 • Konkursy zawarte w „Łamigłówkach Literackich” – sześć książek i sześć konkursów dla uczestników projektu. Wśród nich zadania literackie, plastyczne, manualne. Prace będzie można przesłać pocztą tradycyjną na adres redakcji lub e-mailem. Najciekawsze prace nagrodzimy, a zdjęcia umieścimy na Facebooku „Naszej Małej Biblioteki”.
 • TERMINY: prace prosimy przesyłać od 01.11.2018 r. do 30.04.2019 r. Raz w miesiącu – ostatniego dnia miesiąca, będziemy przyznawać nagrody za najlepsze i najciekawsze prace.

 • Konkurs „Bajkowa farma Kurczakowskiego” – konkurs zespołowy z wyjątkową i specjalną nagrodą, jaką jest wizyta i spotkanie z autorami książki „Jajko czy kura?”, Przemysławem Wechterowiczem i Martą Ludwiszewską. Zadaniem dzieci będzie przygotowanie bajkowej farmy. Jakie zwierzęta będą dzielić dom z Kurczakowskim? Czy na farmie będzie miejsce na ognisko, ogródek albo wybieg dla jednorożca? Czy gospodarze będą mieli traktor, a może kombajn? Wszystko zależy od wyobraźni uczestników projektu. Prace konkursowe mogą mieć postać rysunku, plakatu lub makiety. W zależności od wybranej formy opiekun może przesłać oryginalną pracę, jej skan lub zdjęcia na adres redakcji lub e-mailem. Jury w składzie: Marta Ludwiszewska, Przemysław Wechterowicz i zespół Agencji Edytorskiej EZOP, wyłoni najlepszą pracę, a do zwycięskiej placówki na spotkanie z uczestnikami pojadą autorzy.
 • TERMINY: prace prosimy przesyłać od 01.12.2018 r. do 31.03.2019 r.; wyniki i spotkanie laureatów z autorami - kwiecień 2019 r.

 

 


PIERWSZA EDYCJA (2015-2016) NASZEJ MAŁEJ BIBLIOTEKI

 
 • Konkurs ilustratorski pt. „W krainie bajki wszystko jest możliwe” –konkurs na najlepszą ilustrację do wybranej książki. Zostanie przyznana Nagroda Ilustratorów oraz Nagroda Dzieci. Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się na finałowej gali w Teatrze Lalka.
 • Konkurs na plakat pt. „Poznajmy Polskę, Słowenię i Litwę” - uczestnicy zbiorą ciekawe materiały na temat krajów, z których pochodzą wydawnictwa biorące udział w projekcie. Uczniowie wzbogacą swoją wiedzę o Polsce, Litwie i Słowenii, a także przekonają się jak różnorodne jest nasze wspólne europejskie dziedzictwo. Propozycja konkursu organizowanego w szkołach.
 • „Ruchoma wystawa walizek” - prezentująca twórczość ilustratorów książek z projektu. Każdy z nich otrzyma walizkę, którą udekoruje i wypełni swoimi pracami. Walizki będą wędrować po Litwie, Polsce i Słowenii. Z Wilna przyjadą do Warszawy i będzie można je obejrzeć w Teatrze Lalka oraz w Muzeum Książki Dziecięcej.
 • Wymiana bohaterów literackich - dzieci z jednej klasy zrobią kukiełkę ulubionego bohatera literackiego, a następnie wraz z zeszytem, opisującym ich wspólne przygody, wyślą lalkę do swoich kolegów z innej szkoły biorącej udział w projekcie. W zamian otrzymają od nich kukiełkę i opis jej przygód. Pod koniec roku szkolnego, po podróży trwającej wiele miesięcy i odwiedzeniu różnych szkół kukiełki wraz z zeszytami pełnymi opowieści powrócą do swoich właścicieli. Propozycja zabawy organizowanej w szkołach.
 • List niespodzianka - uczniowie otrzymają list niespodziankę od autora (Anna Onichimowska), na który będą mogli odpowiedzieć i podzielić się swoimi wrażeniami z lektury. Warunkiem wysłania listu jest zawiadomenie wydawcy, że wszystkie dzieci przeczytały książkę.
 • Pocztówki literackie – wszyscy uczestnicy projektu otrzymają pocztówki, które będą mogli wypełnić swoimi recenzjami, pozdrowieniami, rysunkami itp. i przesłać na adres Muzeum Książki Dziecięcej albo wrzucić do jednej z walizek podczas „Ruchomej wystawy walizek” lub przesłać Babci, Siostrze, Przyjacielowi.
KONKURS ILUSTRATORSKI "W KRAINIE BAJKI WSZYSTKO JEST MOŻLIWE"

Obejrzyj galerię wyróżnionych prac :)


Najlepsze prace wybierali Ilustratorzy książek z projektu oraz Uczestnicy. Zostały przyznane Nagrody Ilustratorów oraz Nagrody Dzieci.
Wyniki ogłosiliśmy 23 maja (kliknij i poznaj laueratów). Podczas ostatniego spotkania teatralnego (30 maja) zostaną wręczone nagrody. Laureatom konkursu, którzy nie będą mogli uczestniczyć w spotkaniu teatralnym, nagrody wyślemy pocztą.
TERMINY KONKURSÓW Z "ŁAMIGŁÓWEK LITERACKICH"


Prace konkursowe (indywidualne lub grupowe - maksymalnie 4 osoby) prosimy przesyłać od 1 grudnia 2015 r. do 30 kwietnia 2016 r. Raz w miesiącu – ostatniego dnia miesiąca, będziemy przyznawać nagrody za najlepsze i najciekawsze prace.

Informacja dotyczy konkursów:

> Poznajemy Polskę, Słowenię i Litwę,
> Najbardziej niezwykły cyrk, który odwiedził Waszą miejscowość,
> Mapa Groźnego Gąszczu,
> Łąka dla dzielnego Bogasia,
> Dziennik pokładowy parowca,
> Opowiadanie „Za górami, za lasami, na lodowej skale, w białym zamku mieszkał Wielki Troll…”,
> Pocztówka z rysunkiem i opisem snu,
> Najbardziej oryginalny kącik czytelniczy.

Zwycięzców ogłosimy na stronie projektu oraz profilu na Facebooku: laureaci w grudniu, laureaci w styczniu, laureaci w lutym, laureaci w marcu, laureaci w kwietniu.